Наша родная белорусская мова

Дата: 2 октября в 13:07, Обновлено 9 ноября в 14:38

08.11.2018 года з мэтай   папулярызацыі беларускай мовы ў нашай школе сярод 9-х класаў прайшла канферэнцыя “Пачынаецца ўсё з любві, а інакш і жыць немагчыма…”, прысвечаная 70-годдзю з дня нараджэння беларускай паэтэсы Яўгеніі Янішчыц.

25.10.2018 Вучні 8 класа сустрэліся на творчай гасцеўні, прысвечанай творчасці беларускай мастачкі Нінэль Шчастнай.

У межах адзінага дня беларускага маўлення для вучняў  7-х класаў 18.10 прайшлі літаратурныя чытанні “Паэты і пісьменнікі Магілёўшчыны”. Да мерапрыемства сямікласнікі  падрыхтавалі невялікія паведамленні пра жыццё і творчасць пісьменнікаў,чый лёс быў звязаны з Магілёўшчынай, ілюстрацыі  да прапанаваных твораў. Удзельнікі чытанняў  пазнаёміліся з творчасцю А.Пысіна, А.Пісьмянкова , А.Куляшова і інш. Гучалі творы пісьменнікаў-землякоў у выкананні вучняў.

11.10.2018г. у дзяржаўнай установе адукацыі “Сярэдняя школа №17 г.Магілёва” з мэтай папулярызацыі беларускай мовы і літаратуры было праведзена  пазакласнае мерапрыемства, прысвечанае 125-годдзю з Дня нараджэння Андрэя Мрыя. Вучні пазнаёміліся з жыццёвым і творчым шляхам пісьменніка, з некаторымі яго творамі, зачыталі ўрыўкі з твораў Андрэя Мрыя. Мерапрыемства атрымалася вельмі цікавым, займальным і пазнаваўчым.

4 кастрычніка ў рамках адзінага дня беларускага маўлення вучні пятага класа падрыхтавалі і інсцэніравалі беларускую народную казку “Пшанічны каласок”. Дзеці с вялікім задавальненнем прынялі удзел у пастаноўцы казкі.Мерапрыемства адбылося вельмі цікавым і пазнавальным.

27 верасня ў рамках адзінага дня беларускага майлення вучні 4-х класаў прымалі ўдзе у пазакласным мерапрыемстве "Падарожжа ў краіну казак". Дзяўчынкі і хлопчыкі паказалі свае веды па наступных тэмах: "Бытавыя казкі", "Чароўныя казкі".

Мерапрыемства дапамагло дзецям у спасціжэнні народнай спадчыны, светапогляду і душы беларускага народа, яго гумару, таленавітасці і майстэрства. Падарожжа спрыяла ўзбагачэнню слоўнікавага запасу дзяцей, выхаванню пачуцця дабрыні, беражлівых адносін да сваей зямлі.

20 верасня вучні трэціх класаў святкавалі восеньскія дажынкі на “Свяце ўраджаю”. Свята праходзіла ў выглядзе спартыўнага мерапрыемства, а потым пілі салодкі чай з прысмакамі.

Пісьменнікі - юбіляры

Верасень
8 – Грачанікаў Анатоль, паэт, лаўрэат Дзяржаўнай прэміі Беларусі – 80 гадоў з дня нараджэння
25 – Грахоўскі Сяргей, пісьменнік, перакладчык, Заслужены работнік культуры Беларусі – 105 гадоў з дня нараджэння

Кастрычнік
11 – Агняцвет Эдзі (сапр. Каган), беларуская паэтка – 105 гадоў з дня нараджэння
13 – Драздовіч Язэп, беларускі мастак, скульптар, этнограф, фалькларыст, археолог, пісьменнік – 130 гадоў з дня нараджэння

Лістапад
1 – Адамчык Вячаслаў, беларускі празаік, драматург, кінасцэнарыст – 85 гадоў з дня нараджэння
20 – Янішчыц Яўгенія, беларуская паэтка – 70 гадоў з дня нараджэння

Снежань
4 – Камейша Казімір, беларускі паэт, перакладчык – 75 гадоў з дня нараджэння
12 – Кірэенка Кастусь, беларускі паэт – 100 гадоў з дня нараджэння
24 – Міцкевіч Адам, польскі паэт – 220 гадоў з дня нараджэння

Беларускія дзеячы пра родную мову

Ніякае багацце людзей не бывае даражэйшым за іх родную мову. (Я.Колас)

Толькі праз родную мову чалавек можа стаць беларусам, бо ў ёй хімія і фізіка, гісторыя і батаніка, эканоміка і культура таго, што называецца нацыяй, народам. (Я.Сіпакоў)

Мова – гэта вялікі народны скарб. Яе нельга не паважаць, як нельга не паважаць родны народ. (І.Мележ)

Шмат было такіх народаў, што страцілі найперш сваю мову, так як той чалавек перад скананнем, катораму мову займае, пасля зусім замерлі. Не пакідайце ж мовы нашай беларускай, каб не ўмёрлі. (Ф.Багушэвіч)

Родная мова, быццам цэмент, звязвае людзей. Яна дае ім найлепшы спосаб разумець адзін аднаго, адной думкай жыць, адной долі шукаць. (Цётка)

Кожны народ мае хаця б адзін геніяльны творы, і гэты твор – мова. (А.Разанаў)

Сёння для нас важней за ўсё – мова, на першым плане павінна быць мова. Будзе мова – будзе нацыянальная свядомасць і будзе Беларусь. Ня будзе мовы – ня будзе Беларусі. (Ніл Гілевіч)

Беларуская мова – нашая галоўная сакральная каштоўнасць. Усё найлепшае, што было створанае на гэтай зямлі, створанае на беларускай – ад Бібліі Скарыны да Статута ВКЛ. І яна гэтай каштоўнасцю будзе заставацца, нават калі знікне. (В.Акудовіч)

Ва ўсім свеце чалавек, размаўляючы на роднай мове, проста размаўляе. У нас зусім інакш. Кожны раз, калі на людзях мы прамаўляем па-беларуску, дык не проста сумовімся, а як бы ладзім грамадзянскую акцыю ці мастацкі перформанс, паколькі ўвага ўсіх, хто выпадкова апынуўся побач, адразу засяроджваецца на нечаканым дзіве. (В.Акудовіч)

З мэтай папулярызацыі беларускай мовы 13 верасня для вучняў 2 "А" класса было праведзена свята "Шчодрая восень". Да дзяцей завітала прыгажуня-восень са шчодрумі падарункамі. Вучні чыталі вершы на памяць і тым самым развівалі маўленчыя навыкі. А яшчэ даведаліся пра народныя прыкметы восені, адгадвалі загадкі, гулялі, слухалі песні і тым самым пашыралі веды аб дзівосным свеце прыроды. Такія мерапрыемствы  садзейнічаюць выхаванню ў дзяцей павагі, любові і  пашаны да Бацькаўшчыны.

6 верасня у перых класах прайшло свята “Да нас у госці  завітала восень”.
У межах мерапрыемства праходзілі розныя конкурсы,вучні чыталі вершы, адгадвалі загадкі,спявалі песні, выказвалі свае меркаванні пра прыгажосць восені.Кожны клас падрыхтавау букет,які сімвалізавау восень.Пасля мерапрыества маленькія удзельнікі дзяліліся сваімі ураджаніямі аб конкурсах .Атрымалася цудоўнае свята для дзяцей. Яно дазволіла развіваць рухальныя,творчыя здольнасці дзяцей,узбагаціць слоунікавы запас і адначасова далучаць іх да традыцый,культуры беларускага народа праз народныя гульні.